A 3×3-as sorozat az Új Kör előadóit, oktatóit mutatja be közelebbről. Dr. Tihanyi Benedek orvos, önismereti tréner, jógaoktató a novemberi Új Kör-alkalmon tart nektek élményjógát.
Aki TE vagy
Mi a 3 legjobb, és a 3 szerinted legkevésbé előnyös tulajdonságod?
Barátságos, jó agyú (gyors észjárású és fogékony memóriájú), tudatosan reflektív vagyok alapjáraton, ugyanakkor néha sóvárgok a kapcsolódás és figyelem iránt, alapos helyett inkább nagyvonalú vagyok, néha nem tudok úrrá lenni abbéli szorongásomon, hogy mit gondolnak mások.
Hogyan írna le téged édesanyád, ha őt kérdeznénk?
Talán így: különleges gyerek, értelmes, érzékeny, öröm volt nézni, ahogy cseperedik. Tanulunk egymástól.
Mi volt életed legmeghatározóbb transzcendens élménye, amely elindított az utadon?
Egy szilveszteri jógázás, ahol a relaxáció alatt elöntött az “energia”, a “fény”.
Amit TE csinálsz
Mit tettél azért legutóbb, hogy önmagad építsd, hogy jobban érezd magad a bőrödben, hogy több legyél, és ezáltal többet adhass?
A Magyar Jógaakadémián kezdtem tanulni haladó légzőgyakorlatokat Selmeci Csongortól, visszamentem a terapeutámhoz, Ladányi Klárához az önszeretet fejlesztése céljából, ill. egyéni csecsemőreflex-korrekcióra kezdtem járni Horváth Évihez.
Sorold fel azokat a képzéseket, amelyek a legtöbbet adták számodra, legyen az formális vagy alternatív képzés, egyéni vagy csoportos, oktató segítségével vagy autodidakta módon.
A Gendlin-féle fókuszolás trénerképzésnek az önismereti szakasza Kántor Árpáddal és Molnár Emesével.
Mi a hitvallásod a hivatásodban, szakmádban?
Arra az élményre figyelni, ami itt-és-most megjelenik. A gondolatokat, sémákat, megértéseket is az érzetekbe, az élményekbe integrálni, és észben tartani: minden igaznak az ellentétében is van valami igaz. Így közelítve a rugalmasság, hitelesség, őszinteség felé.
Ahogyan TE a szakaszok lezárásához, az elengedéshez állsz
Mit jelent számodra az elengedés? Mire asszociálsz, ha a szót hallod?
Ugyanolyan fontos képesség, mint ellentéte, a megtartás. Nem kell mindig mindent elengedni. Persze, érdemes tanulni, érdemes csiszolni az elengedés képességét, de még fontosabb pallérozni az elengedés és megragadás közti szabad választás szkilljét, hogy autentikus és a helyzethez illő döntéseket hozhass felőlük.
Mi volt életed legnagyobb kihívást jelentő elengedése? Mit tanultál belőle?
Idén ősz elején, a férjemmel való szakítás majdnem 10 év kapcsolat után. Azt tanultam belőle, hogy számos énből tevődöm össze, és mindig van bennem valaki, aki “északnak” tartana, van, aki “délnek”… és többé-kevésbé minden égtáj, minden irány képviselője itt van bennem. Az életben hozok döntéseket, de szinte lehetetlen mindegyik énem kedvére tenni ilyenkor – a döntéshozás után ezért fontos a gyászolás, hogy idővel az ének kibéküljenek, vagy legalább összecsiszolódjanak, és kiderülhessen a mélyebb miért, ami értelmet ad a fájdalomnak.
Milyen erőforrásokhoz nyúlsz, ha el kell engedned egy családtagot barátot, társat, munkahelyet, életszakaszt? Mi az, ami segít, átsegít a gyászfolyamaton ilyenkor?
Önszeretet. A veszteségért vádló, önbántó belső kritikus integrálása.
Benedekkel a novemberi Új Kör-alkalmon találkozhatsz. Óráiról itt olvashatsz bővebben. Gyere, tarts velünk!
A jógaoktatót itt érheted el.